Influenza, receptek

Gyógyhatású teák:

Baktericid és fertőtlenítő hatásúak: zsálya, kakukkfű, borsikafű, nagybojtorján, orvosi ziliz, útifüvek stb
Hörgőtágítók: - martilapu, pemetefű, kakukkfű, tüdőfű stb.
Izzasztók: - bodza, fűzfakéreg, aranyvesszőfű stb.
Hámosítók: - mályva, kamilla, hárs, körömvirág stb.
Nyákoldók: köptető:- útifű, kankalin, ibolyagyökér, szappangyökér, hárs stb.
Enyhe lázcsillapítók:- fűzfakéreg, bodza, nyírfalevél.

Elkészítése:
3 dl vízhez 1 teáskanál teafű keveréket forrázva, lefedve 20 percig áztatjuk és kerüljük a fémeszközök használatát.

-Méregtelenítő lábfürdő megfázás esetén:
5 evőkanál mustármagot 5 l vízzel 5 percig főzzük, majd 1-1 evőkanál szódabikarbónát és tengeri sót adjunk hozzá!

-Levegő csírátalanítás vöröshagymával:
Hámozott szeletelt hagymát tálba rakjuk és az ágyunk közelébe helyezzük. A hagyma elpárolgó illóolaja csirátalanítja a szoba levegőjét. Naponta frissre cseréljük, de az állott hagyma felhasználását nem javasoljuk!

-Erősítsd az immunrendszeredet magas C-vitamin tartalmú zöldségek és gyümölcsök, valamint természetes alapú táplálék kiegészítők fogyasztásával!

Immunerősítő növények: savanyú káposzta, vörös káposzta, cékla, sütőtök, sárgarépa, fokhagyma, vöröshagyma, lilahagyma, fekete retek, reszelt torma, és külön kiemelendő a csipkebogyó és homoktövis termése stb.... Különösen téli időszakban a méz termékek (propolisz, virágpor, lépesméz,-rágás).

Immunerősítő fűszerek:kurkuma, gyömbér, csillagánizs. medvehagyma, fokhagyma, petrezselyem, zeller, fahéj, szegfüszeg stb..

Megfázás esetén és megelőzésként is próbáljuk ki a következő recepteket:

-Fokhagymás méz: 1dl mézbe keverjünk bele kb. 3 gerezd összezúzott, nyers fokhagymát! (ízlés szerint, akár több fokhagyma, akár több méz). Fél órás pihentetés után önmagában vagy pirítós kenyérrel különleges, ízletes, egészséges étel az egész családnak.
Ebből fogyasszunk naponta többször

- Feketeretek- mézzel: a meghámozott, közepében kivájt feketeretket töltsük meg színültig mézzel és állítsuk egy magas falú pohárba, hogy a képződött nedű ne follyon el! Kb. 1 órás állás után képződött híg levet kortyolgassuk el! - amely azon túl, hogy felturbózza az immunrendszert, még a máj-epe működésre is jótékony hatással van.

- Nyákoldó hagymaszirup: 2-3 hagymát felaprítva 1,5 dl vizzel 5 percig forraljuk, majd lefedjük. Ha melegre lehült leszűrjük és 3 evőkanál Hársmézzel ízesítjük.
A szirupból naponta 5 alkalommal 1-1 evőkanállal elfogyasztunk.

-Immunerősítő és érfaltakarító fokhagyma-ital: 30 gerezd fokhagymát. 5 egész ( jól megmosott ) citromot héjastól összeturmixolunk, majd 1 liter vizet felforralunk. A kb 50 fokra visszahűtött vizet a masszával jól összekeverjük és már kész is az italunk.Reggel és este felrázzuk és éhgyomorra 1/2 decilitert fogyasztunk immunerősítő italunkból. A kúra tartalma 3 hét, majd egy hét szünet után ismételhető.

Fontos a lúgosító ételek, italok és a lúgos víz fogyasztása.. Ilyen ételek a burgonya, hagymafélék, uborka, tök, búzacsíra, datolya, füge, banán, alma, körte,stb. .A magas oxigéntartalmú lúgos vizet a vízionizátor berendezéssel az otthonunkban tudjuk mindig frissen előállítani.

Kerülendők a hústermékek, fehér liszt és cukor túlzott fogyasztása - ezek nagyon savasítanak, valamint a tejtermékek, amelyek hurutosítanak és szintén savasítanak, azaz a káros baktériumoknak kedveznek.
Kivétel a savanyított joghurt, kefír, stb.

Az itt felsoroltak a megelőzésben segítenek, kiegészítő lehetőségek, tanácsok, nem helyettesítik az orvosi kezelést! A tünetek megjelenésekor keressétek fel kezelő orvosotokat!

Jó egészséget  kivánok:

Eperjesi Klára természetgyógyász-fitoterapeuta