Vércukorszint szabályozás diabetesz

A cukorbetegség a szénhidrát anyagcsere zavara, mely a vérben ill. a testnedvekben megemelkedett cukorszinttel és kóros anyagcsere termékekkel jár. A sok kellemetlen tünetegyüttes mellett (mint pl. a gyakori acetonszagú vizelet bőr és szájszárazság, bőrfelszín viszketése, fáradékonyság stb) a tartósan magas cukorszint esetén károsodik a perifériás érrendszer is, ami látásromlást, keringési zavarokat, végtagzsibbadást, fekély hajlamot okoz. Két fajtáját különböztethetjük meg:

A vércukorszint megállapításának értékei: 

Vizsgált mutató                                        Normál      Prediabétesz    Diabétesz

Éhgyomori vércukorszint (mmol/L)       <5,5             5,55-6,95            >7
Terheléses glükóztolerancia teszt/
étkezés után (2 órával később mmol/L) <7,77      7,77-10,55        >11,11
Hemoglobin A1c (%)                                <6               6-6,4                  >6,4

Ha valakinek tényleg az egészség és a hosszú élet a célja - és nem csak a súlyos betegségek kialakulásának a pár évvel való kitolása - akkor az alábbi értékekre törekedjünk:

Éhgyomori vércukorszint (mmol/L):         <4,8

Terheléses glükóztolerancia teszt/
étkezés után (2 órával később mmol/L): <6,7

Hemoglobin A1c (%):                                  <5,3

 

Inzulin rezisztencia

Az inzulin rezisztencia az anyagcsere, még pontosabban a szénhidrát háztartással kapcsolatos betegség, amely a cukorbetegség előszobája is egyben. Genetikai alapjai is lehetnek, de nagyrészt a fizikai értelemben vett életmódunk befolyásolja kialakulását.

I-es típusú diabetes mellitus:
Oka a hasnyálmirigy inzulintermelő Langenhans szigeteinek pusztulása. Valószínűleg genetikai eredetű betegség, ami főleg gyerek és fiatal felnőtt korban jelentkezik. A kezelés inzulinpótlás formájában történik, a betegség nem fordítható vissza.

II-es típusú:
Általában 40-50 év felett jelentkezik, a tünetek lassan évek alatt alakulnak ki és valószínűleg a hajlam mellett táplálkozási anyagcsere zavar is áll a betegség mögött.

A cukorbetegek életkilátását és életük minőségét elsősorban a betegség szövődményei határozzák meg. Ezen szövődmények részben megelőzhetőek a vércukor megfelelő szinten tartásával (HbA1c 7% alatt van), de az idő előre haladtával a szövődmények még ebben az esetben is megjelenhetnek.

Ezek a következők lehetnek: 
1. Szem: a cukorbetegség a látóideghártyát károsítva (retinopathia diabetica) vaksághoz vezethet. Az évenkénti szemvizsgálat kötelező.

2. Vesék: a veseelégtelenség leggyakoribb oka a cukorbetegség (nephropathia). A csökkent só fogyasztás, a fehérje szegény diéta, a jó vércukor beállítás mellett késlelteti ennek a szövődménynek a kialakulását. A növényi fehérjék kevésbé ártalmasak a vesére, mint az állati eredetűek. Az egyidejű magas vérnyomás a káros hatásokat jelentős mértékben felerősítheti.

3. Az idegek: a perifériás, hosszú idegek károsodása. Kialakulása késleltethető esszenciális zsírsavakkal, omega 3 kivonattal, alfa liponsavval, és B vitaminokkal.

4. A láb: ha az előbb említett neuropathia akár önmagában, akár érszűkülettel kombinálva jelen van, akkor a lábon nem gyógyuló fekélyek, súlyos keringési zavarok keletkezhetnek.

5. Szívbetegség és stroke: cukorbetegekben ezek a betegségek 2-4 szer gyakoribbak, mint cukorbetegségben nem szenvedők esetében. Ezért itt is nagyon hasznos lehet az omega-3 zsírsav mellett a fogyás, a sok zöldség, az olíva olaj, a testmozgás és a dohányzás teljes kerülése is.

6. A fogak: fog és ínybetegségek gyakorisága is sokkal nagyobb, ezért az omega-3 zsírsavak és a bőséges C-vitamin fogyasztás itt sem nélkülözhető.

A diabéteszes kóma

A diabéteszes kóma gyakorlatilag kétféleképpen alakulhat ki. Mindkettő kialakulási mód a vércukorszinthez kapcsolható. Az egyik lehetőség, hogy a vércukorszint drasztikusan csökken, kialakul a hipoglikémia, és ez vezet a diabéteszes kómához. A másik veszélyforrás, ha túl magas a vércukorszint, ami hyperglikémiát okoz, és ebben az állapotban jön létre a diabéteszes kóma.

Egyáltalán nem mindegy, hogy melyik véglet miatt kerül veszélybe a cukorbeteg, mert a tünetek is teljesen másak, illetve a gyors segítségnyújtás is más természetű dolgokat kíván. Ha a következő oldalakon olvasható tüneteket tapasztaljuk, akkor azonnal cselekedjünk, ne várjunk arra, hogy esetleg jobban leszünk, mert akár pár perc is meghatározó lehet. Hipoglikémia esetén azonnal szőlőcukorra, vagy más olyan ételre, italra van szükség, ami megemeli a vércukorszintet. Hyperglikémia esetén pedig inzulint kell minél gyorsabban a szervezetbe juttatni.

A diabéteszes kóma jelei hipoglikémia esetén

A hipoglikémia ( alacsony vércukorszint ) kialakulása azért olyan veszélyes, mert a beteg nagyon gyorsan rosszul lehet, különösen ébredés után, amíg el nem fogyasztják a reggelit

Tünetei: fáradtságérzés, remegés, idegesség, hideg izzadás, hányinger, hányás, éhségérzet, ingerlékenység, koordinálatlan mozgás, rendszertelen szívverés, agresszivitás, szédülés, fejfájás, elmosódott látás, légszomj, gyengeség érzet. A tünetek erősségétől függően akár pár perc alatt olyan állapotba kerülhet a cukorbeteg, hogy gyakorlatilag nem tudja elmondani, hogy mi baja van, és milyen tüneteket érzékel. Ezért fontos, hogy a tünetek első jelére mindenki saját magának fel tudja mérni, hogy éppen mi történik vele, és ennek megfelelően cselekednie.

A diabéteszes kóma jelei hyperglikémia esetén

Az előzőekkel ellentétben hyperglikémia  esetén a probléma abban van, hogy a vércukorszint túl magas értéket vesz fel. Ez valamivel lassabban következik be, mint a hipoglikémia, de itt is fontos a gyorsaság.

A jellemző tünetek: a szomjúságérzés, gyakori vizelési inger, hányinger, hányás, gyomorfájdalom, légszomj, pulzusszám emelkedése, acetonos illatú lehelet.

Nem nehéz észrevenni, hogy a tünetek egy része megegyezik, és éppen ezért nem is olyan egyszerű megkülönböztetni a két folyamatot. Pedig ez létfontosságú, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy valakinek túl alacsony, vagy túl magas a vércukorszintje. Az alapvető különbség az, hogy a hipoglikémiánál egy nagyon gyorsan bekövetkező rosszullétről van szó, ami inkább a remegésről és az elgyengülésről lehet a legjobban felismerni. A hyperglikémia pedig valamivel lassabb rosszullét, ami az erős szomjúságérzetről és a vizelési ingerről ismerhető fel. De természetesen akadnak támpontok is, például, ha valaki kihagyott egy étkezést, akkor szinte biztos, hogy hipoglikémia jelentkezik, míg ha túl sok szénhidrátot, vagy vércukorszint emelő ételt, italt fogyasztott valaki, akkor valószínűleg hyperglikémia alakult ki.

Táplálkozási tanácsok:

Kerülendő: cukor tartalmú italok, fehér lisztek, hozzáadott cukorral készült élelmiszerek, állati eredetű fehérje csökkentése.
Kívánatos:
Sok folyadék-tisztított, lúgos víz, gyógyteák, nagy ballasztanyag tartalmú ételek (teljes kiőrlésű, magas rosttartalmú), inulin tartalmú növények, gyümölcsök (hagymafélék, babok, borsók, káposztafélék, csicsóka, spárga, kapor, retek, banán, mazsola, áfnya, dió, szilva).
Az inulin növényi rostanyag, mely a diabetes esetén is képesé teszi a szervezetet, hogy az öngyógyítás képességének maximumát érje el. Annak ellenére, hogy szénhidrát-energiaforrás, nem emeli a vércukorszintet, probiotikus hatású, Ph érték javító, székletrendező.

Számolnod kell a szénhidtát bevielt?

Ennek a táblázatnak a segítségével pontosan számolhatod az ételek zsír-, szénhidrát- és fehérjetartalmát. Kattints ide!

5 tévhit a cukorbetegségről:

1. Gyógyszerekkel bármit meg(t)ehetünk
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az előírt gyógyszerek beszedésén túl semmi egyebet nem kell tennünk az egészségünk érdekében. Pedig egészséges táplálkozás és aktív, mozgásban gazdag életmód nélkül nehezen lehet kordában tartani a vércukorértéket. A gyógyszereken túl étrendünkben, életvitelünkben meg kell találnunk az egyensúlyt, amihez vércukorszintünk folyamatos ellenőrzése is szükséges.

2. A cukorbetegeknek speciális, diabetikus ételeket kell fogyasztaniuk
A cukorbetegek számára ajánlott egészséges étrend nem a diabetikus termékeken alapul, hanem sok szempontból hasonlít a mindenki számára ajánlott egészséges táplálkozáshoz: mérsékelt zsírokban (különösen telített- és transzzsírokban), sóban és cukorban, ugyanakkor gazdag teljes kiőrlésű élelmiszerekben, sovány fehérjékben, zöldségekben és gyümölcsökben. Némely diabetikus élelmiszertől akár a vércukorszintünk is megemelkedhet, ráadásul lényegesen drágábbak a normál termékeknél.

3. Csak a cukor emeli a vércukorszintet, avagy cukormentes termékeket bátran ehetünk
Gyakori tévhit, hogy csak a cukor és a cukros ételek, italok emelik a vércukorszintet. Ezzel szemben a valóság az, hogy emésztőrendszerünk a szénhidrátokat is cukorrá bontja le, így a szénhidrátok fogyasztása is vércukorszint-emelő hatással jár. A cukormentes torták és sütemények nagyon népszerűek, pedig kalória-, zsír- és szénhidráttartalmuk nem feltétlenül alacsony. Bevásárláskor szenteljünk időt a címkék ellenőrzésének, és választásunkban ne csak az élelmiszerek cukortartalmát, hanem szénhidráttartalmukat is vegyük figyelembe.

4. A cukorbetegek nem ehetnek kenyeret, krumplit és tésztaféléket
A keményítőtartalmú élelmiszerek, mint például a kenyér, tészták, rizs és gabonafélék, a szervezet legfőbb energiaforrásai, tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal és zsírban is szegények. Annak ellenére, hogy emelik a vércukorszintet, mindenkinek szüksége van szénhidrátokra, még a cukorbetegeknek is. A kulcs a mértékben rejlik: tudnunk kell, adott ételcsoportból mennyit szabad fogyasztanunk, hogy vércukorszintünk az optimális tartományban maradjon, és súlyunkat se gyarapítsuk. Válasszunk például teljes kiőrlésű és rostban gazdag termékeket. Fontos tudni azt is, hogy szénhidrátokat nemcsak a kenyér, a krumpli, a tészta és a gabonafélék tartalmaznak, hanem bizonyos zöldségfajták is, mint például a bab, a borsó, de a tejtermékekben és a gyümölcsökben is található szénhidrát.

5. A zsír nem számít
Mivel a zsír nem emeli a vércukorszintet, azt gondolnánk, hogy erre nem is kell figyelnünk, pedig éppúgy probléma, mint a cukor. A zsírban nagyon sok a kalória, és ha mértéktelenül fogyasztjuk, súlygyarapodást eredményezhet. A telített zsírok és transzzsírok a koleszterinszintet is emelik, és fokozzák a szívbetegségek kockázatát is. (forrás: www.otvenentul.hu)
 

10 tanács a vércukorszint csökkentésére:

Alacsony GI-tartalmú élelmiszerek

Fogyasszon olyan élelmiszereket, melyeknek alacsony a glikémiás indexe (GI): ez adja meg, mennyire hat a nagy szénhidráttartalmú élelmiszer a vércukorszintre. A glükóz, amit nem kell átalakítani – és ezért közvetlenül a véráramba kerül – glikémiás indexe 100. Az 50-es indexű élelmiszer tehát csak fele olyan mértékű vércukorszint-növekedést okoz. Alacsony GI-indexű élelmiszerek pl. a teljes kiőrlésű gabonafélék, hüvelyesek, zöldség, valamint bizonyos gyümölcsfélék. A fehérliszt-készítményeket, szárított gyümölcsöket és a háztartási cukrot kerülni kell.

Mondjon le a túl sok zsírról

A zsír nem hiányozhat napi étkezésünkből, de ennek mennyisége nem lehet nagy. Javasolt napi 80 gramm. Ügyelni kell arra, hogy ez a zsír főként telítetlen zsírsavakból álljon, ami főként halakban és szójatermékekben található meg.

Fogyasszon elegendő gyümölcsöt

Az almának különösen pozitív hatása van a vércukorra. Nagy mennyiségben tartalmaz pektint, ballasztanyagot. Ez gondoskodik arról, hogy az élelmiszerek cukortartalma csak lassan kerüljön át a vérbe. Mivel ez az anyag főként az alma héjában található, ne hámozzuk meg az almát fogyasztáskor. Az alma mellett a savanyú citrusféléknek is pozitív hatásuk van a vércukorszintre. A grépfrút húsa mellett annak magja is ajánlható a cukorbetegeknek. A gyümölcsfogyasztás azért is javasolt, mert sok C- és B-vitamin kerül a szervezetbe. Különösen sok C-vitamin van a csipkebogyóban és homoktövisben, míg a B-vitamin az élesztőben, friss napraforgómagban és a szójalisztben van nagyobb mennyiségben.

Elegendő cink és króm

Ügyeljen arra, hogy elegendő mennyiségű cink és króm kerüljön a szervezetbe: a króm nyomelem különösen jól hat a vércukorszint csökkentésére. Ez cukorbetegeknél javítja az inzulin hatását, és ezzel gondoskodik az optimális vércukor-szabályozásról. Ezzel szemben a krómhiány nagyobb vércukorértékeket okoz. Krómtartalmú élelmiszerek közé tartozik a teljes kiőrlésű gabona, lencse, tyúkhús. A króm mellett a cink is szerepet játszik a vércukorszint befolyásolásában. Különösen sok cinket tartalmaz az osztriga, búzakorpa, eidami sajt, zabpehely és napraforgómag.

Cukor helyett használjon természetes édesítőszert

Az édesítőszer nem tartalmaz szénhidrátot, amely hatással lenne a vércukorszintre. Aki nem akar édesítőszert fogyasztani, használja a stevia növény kivonatát. Cukorbetegeknek ez különösen jó, mert egyes összetevői pozitívan hatnak a vércukorszint csökkentésére is.

Fűszerezze ételeit fahéjjal

A fahéj a leghatékonyabb vércukorszint-csökkentő. Ajánlott napi adagja legalább 1 mg. A megfelelő mennyiségű fahéjbevitel eléréséhez teáját vagy kávéját is fűszerezheti ezzel. A reggeli müzlibe vagy gyümölcssalátába is lehet tenni egy csipetnyi fahéjat. A tejberizs kifejezetten kellemes egy csipet fahéjjal.

Ügyeljen arra, mit iszik

Nemcsak az ételek, hanem bizonyos italok is megnövelhetik a vércukorszintet. Ezek főként a nagy cukortartalmú italok, de ide tartoznak a gyümölcslevek, valamint a cukortartalmú limonádé is. Cukorbetegek számára a legalkalmasabb az ásványvíz vagy a nem cukrozott tea. Különösen a zöld tea hat pozitívan a vércukorszintre. Tudományosan bizonyított, hogy a zöld tea csökkenti a cukorszintet.

Csökkentse testsúlyát

Ha Ön 2. típusú cukorbetegségben szenved és túlsúlyos, feltétlenül csökkentse testsúlyát. A túlsúly hosszú távon kedvező feltételt teremt az inzulinrezisztenciának. A nagy testsúly miatt nő az inzulinszükséglet is. Fordítva ez azt jelenti, hogy a testsúlycsökkenés a vércukorszint csökkenését is eredményezi. Kezdetben már fél év-egy év alatti 5%-os testsúlycsökkenés is sikeres lehet. A túlsúlyos cukorbetegek javasolt havi testsúlycsökkentése 1-2 kg.

Mozogjon rendszeresen

Sportoláskor az izomzat erősebben dolgozik, és ezért több energiára van szüksége. Ennek következtében több glükózt éget el a szervezet, ezért azután a vércukorszint csökken. Az elegendő mozgás előnyösen hat a testsúlycsökkenésre is. Ha korábban nem sportolt, ne vigye rögtön túlzásba: kezdje azzal, hogy kisebb utakat gyalog tesz meg, vagy felvonó helyett a lépcsőn megy fel az emeletre. Hétvégeken tegyen nagyobb sétákat.

Kerülje a stresszt

Stressz hatására a szervezet a kortizol nevű stresszhormont állítja elő. Ez más hormonokkal együtt gondoskodik arról, hogy a vércukorszint növekedjen. Minél „lazábbak”, nyugodtabbak vagyunk, az annál pozitívabban hat a vércukorszintre. A stressz kialakulásának megelőzésére számos lazító technika létezik, ilyen pl. a jóga vagy az autogén tréning. Iktasson be ilyeneket a hétköznapjaiba! A stressz elkerülésére emellett feltétlenül szükséges az elegendő alvás. Tanulmányokkal bizonyítható, hogy a túl kevés alvás következménye a stresszhormon-szint növekedése – ez pedig a már ismert módon emeli a vércukorszintet.

Mi a glikémiás index? 

A különböző ételek és italok által kiváltott vércukor-szint emelkedés mérésére alkotott egység. Abban segít, hogy az étrend kiválasztásánál a magas vércukorszintet - így az inzulinszint megugrását - előidéző ételféleségeket elkerüljük. Cukorbetegeknek és fogyókúrázóknak egyaránt fontos szempont. 

Alacsony glikémiás index: zabpehely, babfélék többsége, lencse, alma, narancs, körte, szilva, zöldleveles zöldségek, teljes kiőrlésű gabonából készült ételek

Magas glikémiás index: fehér kenyér, banán, tésztafélék, burgonya, puffasztott rízsszeletek, mazsola