Lándzsás útifű

Hazánkban ismertebb a lándzsás és a széles levelű fajta.

Általánosságban az összes útifűfajta (több mint kétszáz típus) ugyanazt az eredményt adja. Különösen jól növekedik szegényes, sziklás talajon (például utak földjén), és gyakran található meg a pitypang társaságában. Gyakran látni kavicsbányákban vagy építési területeken, ami azt is mutatja, hogy a természet a talaj regenerációjára törekszik.

Az észak-amerikai őslakosok az 1600-as években a „fehér ember lábnyoma” elnevezést adták neki, mivel szemtanúi voltak, hogyan lepte el az útifű azokat a területeket, ahol az európaiak széttaposták, megzavarták a talajt.

Az útifű gyógyhatásai

Legismertebb felhasználási területe a légúti megbetegedések, hörghurut, köhögés csillapítása, fertőtlenítés és nyákoldás tea és szirup formájában.

Egyéb termékajánlatok légúti megbetegedésekre:

Az útifű azonban gyakran a túrázók orvossága, főleg a szúnyogok által sújtott területeken. Főként annak köszönhetően, hogy vérzéscsillapító hatása semlegesíti a méreganyagokat, használható úgy is, hogy összezúzzuk (vagy szétrágjuk), és utána borogatásként ráhelyezzük közvetlenül a sérült területre, mint pl. méhcsípés, rovarcsípés, akné, seb, sérülés, vágás vagy bőrkiütés. Ajánlott a borogatást átkötni és hagyni az útifüvet hatni a maga „mágikus” 4-12 óráján keresztül. Az útifűből balzsam is készíthető sürgősségi készletünk alapdarabjaként, amivel szükség esetén védőréteget képezhetünk vagy használhatjuk általános tisztításra is. Emellett figyelemre méltó az aranyérre gyakorolt nyugtató hatása is.

Az útifű híres az emésztőrendszerre kifejtett gyógyító hatásáról. Minden olyan ember számára hasznos lehet, aki antibiotikumot, gyulladáscsökkentőt vagy fájdalomcsillapítót használ, illetve bármilyen élelmiszerallergiája van. A levelek és a magvak egyaránt használhatók az emésztőrendszeri betegségek enyhítésére. A levelek teaként, levebe vagy szárítva szószokban használhatók. Az útifűmagokat megdarálhatjuk vagy beáztathatjuk, étkezés előtti fogyasztásuk elősegítheti a fogyást. A bélműködés szabályozásában segítő útifűmaghéj Psyllium néven is ismert.

Termékünk: Naturganik Útifű maghéj zabkorpával 100g - Emésztés, anyagcsere segítő

Az útifű enyhe köptető hatása és magas szilícium-dioxid-tartalma miatt hatékony lehet tüdőproblémák, köhögés és megfázás esetén.

Az útifű egyfajta csodaszer az emberi szervezet számára, hiszen alkalmas menstruációs nehézségek, emésztési problémák, bőrpanaszok és ízületi gyulladás kezelésére is. Hozzákeverhetjük salátákhoz, rágcsálhatjuk szomjúság enyhítésére, vagy hirtelensültek mellett körteként is élvezhető. Ez a sokoldalú, vadon termő zöldség bárkit jó egészségben tarthat az elkövetkező években!

Forrás: tudnodkell.hu, Természetgyógyász irodalom