Kökény: gyógyhatású és még fogyaszt is!

Az áfonyához hasonlóan gazdag hatóanyag tartalmának - mint pl. a magas C-vitamin, flavonoid aránya - köszönhetően télen sem szabad kihagyni a kökény fogyasztását.  Azonban nem elhanyagolható hatása az is, hogy a gazdag ünnepi menük után a  testsúly csökkentésbe is bevethető!

Diétás tippek

A kökény virágából készített tea étvágytalanságot vált ki, zsírbontó és enyhén vízhajtó és hashajtó hatása miatt fogyókúra kiegészítésére ajánlott. Zsírcsökkentő hatását többek között a sok C-vitaminnak köszönheti, kiváló méregtelenítő. 

Tea  készítése:

1 evőkanálnyi szárított virágot 2 dl forrásban lévő vízzel forrázd le, 20 percig hagyd állni, majd szűrd le. Naponta 3x2 dl tea fogyasztása ajánlott.

A kökény ízvilága remekül passzol az almához. Ha a két gyümölcsből mártást készítenél, akkor a csirkemellet, és a vadhúsokat se felejtsd el, mert remekül ízesíti a fogásokat. Mézzel, gyógyító hatású dzsem, vagy zselé készítésére használják.

A számos gyógyító hatású, formájában szilvára hasonlító, kékeslilás színű, apró bogyós kökény kissé kesernyés, fanyar ízű. Ősszel érdemes szedni a tüskés bokrokról, amint megcsípi a dér és a húsa megpuhul és édeskéssé válik.

Jótékony hatású mind a kökény gyümölcse, a levele, a virága és a kérge.


Egyéb felhasználási javaslatok:

- A termésekből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr betegségek után kiváló roboráló szer, immunrendszer- és idegerősítő. 

- A szárított virágokból készített forrázata vízhajtó hatású, enyhe hashajtó és húgyúti betegségek ellen használható. Jótékony hatással bír többek között a szív- és érrendszerre.

- A leveleiből néhányat fél liter vízben forralva, majd a forrázatot megszűrve olyan szájvizet főzhetsz, amely enyhíti a torokfájást és gyógyítja a megduzzadt mandulákat is.

- Olyan flavonoidokban bővelkedik, melyek csökkenthetik a rákos megbetegedések kockázatát. 

- Csökkentheti a magas vérnyomást és bélhurut ellen is alkalmazható..

- Mivel vértisztító is, ezért bőrkiütéseknél is jól alkalmazható kiegészítő kezelésként.

- Vízhajtó és vértisztító hatása miatt  vese- és hólyagbántalmaknál is kitűnő. Ez esetben társíthatod cickafarkfűvel, orbáncfűvel és aranyvesszővel is. 

- Fáradt lábra jó pihentetőnek, ha a virágból készített főzethez teszünk egy marék sót, és egy marék fahamut, és ebben áztatjuk a meggyötört lábat.

- A kérgéből készült főzetnek pedig nyugtató és enyhe hashajtó hatása van.

Nem árt tudni, hogy túlzott fogyasztása szorulást és egyéb mellékhatásokat is okozhat, ezért  a megfelelő adagolásban és  6 hetes kúrákban javasolt csak a rendszeres, napi szintű  fogyasztása!