Téli bőrápolás

Télen bőrünk számos károsító hatásnak van kitéve. Ennek eredménye kipirosodott, száraz, repedezett, viszkető és feszülő bőr lehet. Éppen ezért különösen fontos a téli bőrápolás. Bőrünk védelme a kihívásokkal szemben, a megfelelő ápolás és táplálás csak némi odafigyelést igényel, amely megtérül..

Nézzük, milyen károsító hatások érnek bennünket a téli időszakban:

  • a nagy hőmérséklet ingadozások (a fűtött tér és a kinti hőmérséklet között),
  • szél,
  • a fűtött terek száraz levegője,
  • kevés napfény,
  • sok réteg ruha
  • gyakori orrfújás
  • vitamin elégtelensége
  • nem megfelelő arckrém használata
  • kevesebb testmozgás a szabad levegőn
  • hosszú forró fürdő 

Mit tegyünk ellene?

Ez mind hatással van szervezetünkre, és bőrünkön látható nyomokat is hagy. Az ártalmak következtében bőrünk ellenálló képessége csökken, tartósan károsodhat, érzékennyé válhat. Ennek eredménye kipirosodott, száraz, repedezett, viszkető és feszülő bőr lehet. Éppen ezért különösen fontos a téli bőrápolás. Bőrünk védelme a megfelelő ápolás és táplálás, csak némi odafigyelést igényel, amely megtérül.. 
 

Krémünk feszesítő, ránctalanító hatása mellett helyezzünk hangsúlyt a táplálásra, zsírtartalomra, és válasszunk gazdag textúrájú, vitaminos krémeket.
Különösen a száraz és érzékeny bőrűek figyeljenek erre. Extra védelemként vékony réteg alapozót is kenhetünk arcbőrünkre,amely szintén védi a bőrt a hidegtől.
Használjunk arctisztító tejet és alkoholmentes tonicot. Arcradírozás, az elhalt hámsejtek eltávolítása érdekében télen is javasolt, de ne vigyük túlzásba, 10-14 naponként alkalmazzunk kíméletes bőrradirt.
Bőrünk vérkeringését fokozhatjuk, ha krémek használata előtt puha kefével vagy kesztyűvel megmasszírozzuk. Szintén jótékony hatású a szaunázás vagy kamillás arcgőzölés.
Az éjszakai krém kizárólag jól felszívódó anyagokból álljon (a korszerű krémek már ilyenek), hogy ne akadályozza a bőr légzését. Az éjszakai krém alá vigyük fel a krémhez tartozó szérumot,ezzel tápláljuk bőrünket.

Kényeztessük bőrünket különösen télen vitaminos pakolásokkal, amelyek házilag is elkészíthető. A teljesség kedvéért ne feledkezzünk meg a vékony bőrréteggel körülvett szemek és a haj megfelelő és rendszeres ápolásáról sem.

                          

Készíthetünk például túró-méz pakolást, meyből kenjünk arcunkra,a nyakra és a dekoltázsra. 15 percnyi hatóidő után langyos vízzel mossuk le.
 

Októbertől februárig kipróbálhatjuk kozmetikában a mikrodermabráziót (bőrcsiszolást) és az AHA savas hámlasztást, melyek hatásosak ránctalanításra, pigmentfoltok eltüntetésére, aknék kezelésére, fokozott szaruképződésre.
 

Babák és kisgyerekek bőre sokkal érzékenyebben reagál a hidegre és a szélre, ezért mindig kenjük be zsíros krémmel, mielőtt a szabadba megyünk.
 

A téli sportok kedvelői feltétlenül fordítsanak gondot a bőrápolásra sportolás előtt és után, és ne feledkezzenek meg a megfelelő fényvédelemről sem.
 

A száraz levegőjű helyiségek levegőjén párologtatóval, esetleg fűtőtestre helyezett vizes tálakkal is javíthatunk.
 

Fogyasszunk naponta 2 liter folyadékot, vizet vagy gyógyteát, hogy bőrünk nedvességtartalmát belülről is támogassuk. Tartsunk vitamin kúrát, mert télen az egészséges táplálkozással nem tudunk gondoskodni a megfelelő vitamin- és ásványi anyag beviteléről.
 

Aludjunk sokat, az elég alvás a szépség záloga, az öngyógyító folyamatok ilyenkor mennek végbe!

Münsterné Turi Ildikó öko-kozmetikus