Miért jó a glutén-, cukor- és tejmentes élet?

"Sokan nem tudják, mi ez a nagy hisztéria a glutén, a tej és a cukor körül. Mi lett a baj hirtelen a búzaliszttel, a tehéntejjel és a kristálycukorral, amikor nagyapáink is ették, és nem volt semmi bajuk?

Nagyon sokrétű a probléma. Kezdem a búzaliszttel, a magyar ember táplálkozásának alappillérével.

Először is, az a búzaliszt, amit ma fogyasztunk, nem az a búzaliszt, ami 100 éve volt. Ugyanis, azóta a növénynemesítés következményeképpen a glutén- és lektin tartalom nagyon megnőtt a lisztben. A teljes kiőrlésű lisztek – mindegy, hogy rozs, búza, vagy tönkölybúza – még többet tartalmaznak, mint finomított társaik.

A másik nagy probléma, hogy az elmúlt 100 évben annyira sokat változott a társadalom és az életmódunk, hogy természetesnek vesszük azt, hogy élelmiszer mindig mindenhol van. Bármikor, útközben, akár rohanás közben bekapunk egy olcsó péksüteményt, joghurtot vagy egy kis édességet.

Nagyapáink nem ettek minden nap kakaós csigát, túrós táskát vagy épp teljes kiőrlésű kiflit, light margarinnal, felvágottal és gyorsérlelésű szeletelt sajttal… csak, hogy néhányat említsek. A nagy élelmiszerdömpingben, ahol reklámok harsognak mindenütt, nagyon nehéz tudatosan és jól választani, hiszen minden érzékszervünket ingerlik (kiváló reklámszakemberek dolgoznak azon, hogy elcsábítsanak minket).

Ráadásul, a gluténhoz (és a péksütemények által a lektinekhez, fitátokhoz is) már hozzátáplálnak minket csecsemőkorunktól (szerintem már ez is gyanús kell, legyen, hogy miért kell hozzátáplálni, ha annyira egészséges és természetes táplálék a gabona!), ezért amikor „magunkhoz térünk” 3 éves korunk tájékán, és elkezdünk emlékezni, önálló akarattal bírni, már rég a szánkban a kifli, és már függők is vagyunk.

A glutén két fehérje, a gliadin és a glutenin keveréke, amelyek főleg gabonákban fordulnak elő. A gluténtartalmú és a finomított szénhidrátok függőséget okoznak! Akárcsak a cukor és a tehéntej, de erre a későbbiekben visszatérek.

A függőségi mechanizmus úgy működik, hogy a glutén és a gabonákban lévő lektinek megzavarják a szervezet leptin egyensúlyát is, ami az éhség/jóllakottság érzését közvetíti agyunknak, és akkor is éhesnek érezhetjük magunkat, ha már rég jóllaktunk. Beleavatkoznak a szervezet hormonműködésébe több ponton. A vékonybelet irritálják, így nem tudnak felszívódni megfelelően a tápanyagok, a vastagbélben pedig lerakódik a glutén, és ragasztóként működik, akárcsak a péksüteményekben.

Ezért nemesítették úgy a búzát, hogy a lehető legmagasabb gluténtartalommal bírjon, mert így jobb alapanyag, könnyebb vele látványos sütiket készíteni.

Összetapad a félig emésztett táplálékkal, és székrekedést, lassú emésztést okoz, illetve a bélbaktériumokat pusztítja.

A bélbaktériumok felelősek 70%-ban az immunrendszerünk működéséért. A lektinek szivárgó-bélszindrómát okoznak, ami azért nagyon veszélyes, mert bármilyen emésztetlen fehérje bejuthat a véráramba, és autoimmun folyamatokat indíthat be (allergia, ekcéma, pikkelysömör, diabetes, ételintolerancia stb.). A tejfehérjék például nagyon hasonlítanak a mi immunfehérjéinkre. A véráramba kerülve szintén felborítják a hormonháztartásunkat.

A finomított szénhidrátok fogyasztása folyamatos vércukor- és inzulinszint-ingadozást okoz, ami az állandó „farkaséhség-zabálás-kajakóma” cselekvés sorozatot indukálhatja. Ember legyen a talpán, aki, amikor le van esve a vércukra, ellen tud állni a kedvenc péksüteményének, amit minden sarkon megkaphat.

Azokat tartom szerencsésebbnek, akik gluténérzékenyek és tudnak róla. Ugyan mindenki sajnálja őket, hogy „szegények, nem ehetnek SEMMIT”, de legalább ők nem élik át folyamatosan ezt, a vércukorszint-ingadozásból fakadó, instabil testi-lelki állapotot. Egy idő után, ha megfelelő gluténmentes étrendet folytatnak, megerősödik az immunrendszerük, és messziről elkerülik őket a betegségek.

A szervezetszintű gyulladás fő okozója is a glutén-cukor-tej kombó, ami a civilizációs betegségek alapja!

De már egészen gyermekkorban kezdődik a betegeskedés és elfogadottnak is tartja a többség, hogy a gyermek mindent elkap, hol influenzás, hol vírusos hasmenéses, hol megfázott… de valójában csak nem tud működni az immunrendszere a mindennapos glutén- és tejtermék-fogyasztástól! Ezért valóban mindent összeszed, majd csillapítja a tüneteit gyógyszerekkel, és még jobban tönkre teszi a bélflóráját antibiotikumokkal. Esetleg diétára inti az orvos és háztartási kekszet (megint lektint, glutént, cukrot, finomított szénhidrátot) és főtt krumplit (megint lektint, gyorsan felszívódó szénhidrátot, és még káros alkaloidokat is) eszik szegény gyerek, amikor már amúgy is annyi baja van!

Folyamatosan gyulladásban tartják ezek az anyagok a szervezetet, és ez MINDEN betegség melegágya.

A tejjel más, komoly problémák is vannak. Az egy dolog, hogy valaki laktózérzékeny vagy sem, tulajdonképpen nem rendelkezünk a tej lebontásához szükséges enzimekkel és baktériumokkal. Csecsemőkorban van funkciója csak az anyatejnek, akkor le tudjuk bontani. Felnőttkorban azonban nem csak laktáz, hanem semmilyen, a tej lebontásához szükséges enzimet nem termelünk természetes módon!

Egyes emberekben létezik olyan mutálódott gén, ami felnőttkorban is termeli a laktáz enzimet, de ez sem jelent anyagcsere-szintű alkalmazkodást a tehéntejhez.

A tej alkotóelemeinek lebontását a lactobacillusok végzik, amiknek normál esetben nem is kellene a bélflóránkban élniük. Persze, ha folyamatosan fogyasztunk fermentált tejtermékeket, akkor megtelepszenek, kiszorítva a többi hasznos baktériumfajt.

A tehéntej számunkra fajidegen anyatej, ami a kis boci táplálására való. Az már más kérdés, hogy hormonokkal és mesterséges megtermékenyítéssel folyamatosan rá lehet bírni a tehenet, hogy termeljen tejet, akár napi 50 litert is, és az már nekünk is elég lehet! Igen, a mai tehenek, amik a tejüzemekben a fejőgépekben állnak, napi 50 liter tejet „adnak”. 100 évvel ezelőtt ez napi 7 liter volt. A tejben nagyon sok növekedési hormon van, ami ahhoz kell, hogy a kis boci gyorsan növekedjen, nekünk semmi szükségünk pl. IGF-re, azaz inzulinszerű növekedési faktorra. A tej sokkal nagyobb inzulinválaszt követel a szervezettől, mint amit a tejcukortartalma és glikémiás indexe alapján gondolnánk.
Az inzulin- és vércukorszint-ingadozásról már említettem, hogy komoly problémákat okoz, mint pl. a szervezetszintű gyulladás, a diabetes, az inzulinrezisztencia, és a hangulatingadozás. A tej szintén függőséget okoz, mert a benne lévő kazein nevű tejfehérje kazo-morfiummá alakul a szervezetben, ami egy ópiát.

Így rögtön érthetővé válik, miért alszik többet egy tápszerrel (tehéntej alapú) táplált csecsemő, vagy, hogy népi szokás szerint, miért adnak a gyereknek lefekvés előtt egy pohár langyos tejet. Az is érthetővé válik, hogy miért ragaszkodnak az emberek annyira a megszokott, minden reggeli joghurthoz, sajthoz vagy egy kis tejhez, de csak a kávéba.
Sok vitám alkalmával a tejrajongókkal oda jutottunk, hogy ők igazából nem is fogyasztanak tejet, csak egy keveset. De végül kiderült, hogy nem csak a kávéba kerül, hanem tejföllel habarnak, tejben áztatott csirkét rántanak ki ebédre, tejjel készült krémleveseket, joghurtokat, sajtokat, és tejjel készülő péksüteményeket fogyasztanak. Tehát tudomásuk sem volt arról, hogy MINDENBEN, amit az átlagember eszik, megtalálható a tej valamilyen formában.

Ráadásul búzaliszttel és cukorral kombinálva. Így készül a metabolikus szindróma. A nyerstej híveivel van a legnehezebb dolgom vita terén (már fel is adtam!), mert azt gondolják, hogy attól, hogy nem ipari termelésből származik a tehén teje, jó a szervezetüknek. Nem változtat a tényen, hogy fajidegen anyatejet fogyasztanak. Nincs még egy faj a Földön, ami ezt csinálja. A nyerstejben egyébként még több hormon van, mert nincs annyira felvizezve és nem is hőkezelt.

A leszokáshoz azt tudom javasolni, hogy először minél zsírosabb tejszínt kezdjünk el vízzel hígítva fogyasztani, aztán szépen lassan hagyjuk el, vagy szokjunk át magtejekre: kókusz-, mandula-, mogyoró-, kesudió tejekre.

Nem vagyok orvos, nekem így vált be, hiszen eleinte nem tudtam volna megállni, hogy ne tegyek a kávémba tejet, vagy azt, hogy mással főzzek, hiszen ezt szoktam meg. Amikor a boltban összehasonlítottam a tehéntej árát a dobozos magtejekével, megint csak arra gondoltam, hogy ezt én nem engedhetem meg magamnak. Aztán rájöttem, hogy 5-10 dkg magból el tudok készíteni házilag 1 liter tejet, és sokkal finomabb, mint a tehéntej, hosszútávon olcsóbb is, mert gyógyszerre (soha) nem kell költenem.
Mellesleg a dobozos magtejekben cukor is van, és azt is igyekszem kerülni. Nyilván a cukorfogyasztás azért nem akkora probléma, mint a glutén, vagy a tejfehérje fogyasztása, de a mértéket nagyon is tartani kell.

A cukorral is az a fő baj, hogy gyorsan felszívódik, és növeli a vércukorszintet, majd gyorsan kiürül, ekkor leesik a vércukorszint, és ebből az ingadozásból nem sül ki semmi jó. Cukorrá bomlik minden szénhidrát, tehát teljesen kiiktatni lehetetlen és értelmetlen is lenne. Jó tudni például, hogy a fitátok kelátkötést képeznek a legtöbb nyomelemmel, de a cukorral is, ezért csökkentik a vele fogyasztott élelmiszerek tápanyag-felszívódását. Így például a magas kakaótartalmú csokoládét, még ha cukorral is van édesítve, én nyugodtan fogyasztom, hiszen a benne lévő fitátok úgysem engedik felszívódni a cukor jelentős részét.
Egyik kedvenc nasim ezért a csokifondü (olvasztott, forró étcsokoládé) idénygyümölcsökkel és magokkal. Nem hizlal! Persze, nem mértéktelenül fogyasztom, de nem is bírnám, mert nagyon laktató. Narancsszeleteket, vagy epret mártani csokiba, amúgy is isteni élmény. Nekem jobban bejön, mint a kakaós csiga, csak, hogy egyet említsek, amit le kellett cserélnem, de helyette annyi kreatív ötletem lett, hogy csak hálás tudok lenni a glutén- és tejfehérje-érzékenységemnek.

Eleinte átkoztam, mert azt hittem, beteg vagyok! Más, mint a többi ember, és kiközösítve is éreztem magam egy-egy közös, családi vacsora alkalmával. Aztán, ahogy telt az idő, egyre jobban lettem, spontán lefogytam, elmúltak a hormonproblémáim, elmúlt a pollenallergiám, az állandó ingerültségem és erőteljes hangulatingadozásaim. Egyszerűen kellemesebb lett az életem – kiközösítés ide vagy oda.

Körülöttem mindenki beteg, vagy így, vagy úgy, mert nem gondolják, hogy összefüggés lehet a táplálkozás és az állapotuk között.

Legtöbben azt hiszik, a betegségek kívülről jönnek, és ők nem tehetnek róla. Pedig a civilizációs betegségek nyilvánvalóan az életmód hatására alakulnak ki, és nagyon sokat tehetünk magunkért, ha ezt felismerjük, és felelősséget vállalunk azért, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe!

Azért, mert a többség elfogadottnak tart valamit a környezetünkben, attól még nem biztos, hogy helyes – erre ezer példát láttunk már a történelmünk során. Ezzel a cikkel szeretném elérni, hogy a problémáikra megoldást keresők vizsgálják felül berögzült étkezési szokásaikat, és merjék kipróbálni, akár csak néhány napra, a glutén-, cukor- és tejmentes életet!"

 Cikk írója: Szennai Katalin

Válassz egy tej, glutén és cukor nélküli életmódot, őrizd meg az egészséged és a testsúlyodat, Ismerd meg a Reg-enort:

 

REG-ENOR KÚRA 10 PARANCSOLATA

  1. Egyél kedved szerint baromfi, hal, marha,  és sertéshúsból készült ételeket!
  2. Fogyassz nagyon sok zöldséget! Nyersen, sütve, főzve, párolva- a salátákhoz ecet helyett citromlevét  használd!
  3. Kúra alatt csak  állati eredetű zsiradékkal készítsd  ételeidet, mint a liba-, kacsa- és sertészsír vagy GÍ vaj.
  4. Fogyaszthatsz rizst és pirítós kenyeret, de ha fogyni is akarsz a burgonya és a tészta mértékre vigyázz!
  5. Ne egyél semmilyen telítetlen zsírsavat, azaz növényi olajat, olajos magvakat vagy azokat tartalmazó élelmiszeri termékeket.
  6. Kúra alatt ne fogyassz semmilyen tejterméket vagy azzal készített ételt.
  7. Diéta alatt iktass ki az ételeidből mindenféle cukrot (mézet is) és azt tartalmazó élelmiszeripari termékeket.
  8. Kerüld minden magas cukortartalmú gyümölcs fogyasztását. Megengedett a citrom, lime, fehér grapefruit korlátlanul, kis mennyiségben a kókusz és gránátalma
  9. Igyál napi 2-3 liter tisztított vizet, ásványvizet, de kerüld az alkohol tartalmú italokat!
  10. Kávé, tea fogyasztható – tej és cukor nélkül.

A termékről további információt ITT találhatsz.

A saját receptgyűjteményünket, az ÉTLAPOZÓT itt találod:

Részletes recept ajánlat ITT letölthető!

Saját recept ötletgyűjteményünket  ITT találod!

Szigorú diétát tartasz? Ennek a táblázatnak a segítségével pontosan számolhatod az ételek zsír-, szénhidrát- és fehérjetartalmát. Kattints ide!

A Reg-enor fő szerepe egy testtisztítás, az idegen anyagok ill. az emésztő- és immunrendszer megerősítése. Fogyasztásával párhuzamosan a kívánt cél elérése érdekében az alábbi étrend követése segít abban, hogy a szervezet megtisztuljon. 

A regisztráció információi a www.okonatura.hu főoldalán a Regisztráció új tagoknak menüben találhatók!   

https://www.biocomnetwork.ch/hu/regisztracio

A kúra időtartalma minimum 4 hónaptól, akár egy 12 hónapig tarthat, mindig a fennálló betegség, az elérendő cél  ill. a  súlytöbblet függvényében.

További információ: okonatura@gmail.com  vagy a 72/311-985 és 20/9311-985

Keresd Facebook csoportunkat, és csatlakozz a Reg-enor fogyasztók közösségéhez! Kérdések, válaszok, tapasztalatok, praktikák, receptek, motiváció!

Kattints a képre, és kérd a belépésedet:

 

Tanácsainkkal, termékeinkkel elsősorban segítséget kívánunk nyújtani a PREVENCIÓ-ra, azaz a megelőzésre.

A legegyszerűbb gyógyítás a megelőzés, de ha már "baj van", azaz kialakult egy komolyabb betegség, feltétlenül keress alternatív megoldásokra nyitott és azokat ismerő orvost és az Ő útmutatásának megfelelően személyre szabottan használd a termékeket!

 
Eperjesi Klára természetgyógyász, fitoterapeuta

Forrás:, Szabó Sigfrid feltaláló, termékfejlesztő,  Szennai Katalin, Természetgyógyász magazin

Image: