Hogyan csökkentheted a reflux betegség panaszait?

A reflux napjaink igen gyakori civilizációs betegsége. A helytelen étkezés, a sok stressz, a mozgásszegény életmód mind kiváltó okai lehetnek, és kortól függetlenül senkit nem kímél. Olyan gyakori, hogy szinte minden második embert érint. A refluxról azt gondolják, hogy a gyomorban levő túl nagy mennyiségű gyomorsav okozza, pedig sokszor más probléma áll a hátterében.

Reflux a diagnózis? Egy biztos: a savtermelés hosszútávú gátlása nem a legjobb megoldás!

Képtalálat a következőre: „reflux”

Éreztél már égő, szúró fájdalmat a szegycsontod mögött, miközben marta a sav a gyomrodat? Ha igen, akkor valószínűleg „refluxa van a tünetek mögött"  – mondaná az orvos.

A reflux betegségre jellemző panaszok igen gyakoriak, azonban félrevezető tünetei miatt sokszor nem, vagy csak hosszabb idő múltán fedezik fel. Időnként össze lehet keverni az infarktussal és az anginás mellkasi szorítással is. Az utóbbiak igen riasztóak, nem árt hát, ha megismerjük a reflux tüneteit.

A reflux  a leggyakoribb gyomor-bél rendszeri kórképek egyike. Egészséges emberben a nyelés során a falatot a nyelőcső mozgásai továbbítják a gyomor felé, a nyelőcső alsó záróizma megnyílik, majd az étel a gyomorba kerül, a záróizom záródik. Amennyiben a záróizom nem működik jól, a gyomorszáj tartósan nyitott állapotban marad, így a gyomortartalom a nyelőcsőbe áramlik vissza. Ez a jelenség a reflux, azaz a magyarul a visszafolyás. Gyakori, hogy egy helicobacter pylori nevű organizmus okozza a gyomorfal alacsony szintű gyulladását, és ezzel a záróizom helytelen működését. Tehát sokszor nem a gyomorsav a felelős, legalábbis jelentős mértékben a savas reflux többségében, a tünetek kialakulásáért.

Védtelen nyelőcső

Gyomrunk sejtjei nagy mennyiségben termelnek gyomorsavat az emésztéshez, de a nyelőcső nyálkahártyája  nincs felkészülve a sav károsító hatásainak kivédésére, úgy, mint a gyomor. Ha a sav tartósan a nyelőcsőbe kerül, a nyálkahártyát károsítja, marja, ami előbb-utóbb panaszokat, tüneteket hozhat létre, következményes nyálkahártya-gyulladáshoz vezethet, annak esetleges szövődményeivel. A betegek többségének tünetei kezdetben enyhék, illetve csak esetenként jelentkeznek, ezért a panaszaik megszüntetése érdekében vagy nem tesznek semmit, vagy önkezeléssel keresnek megoldást.  Akik súlyosabb vagy gyakoribb panaszaik miatt felkeresik az orvost, így betegségük még a korábbi, szövődménymentes időszakban kerülhet felismerésre és kezelésre. Végül a jéghegy csúcsán azokat a betegeket találjuk, akiknél a jelentkezésükkor a reflux már szövődményekkel társult, így kezelésük és gondozásuk is sokkal nagyobb kihívást jelent. 

Milyen tünetei vannak?

A leggyakoribb panasz a gyomorégés, amely tulajdonképpen a nyelőcső alsó szakaszából kiinduló égő érzés vagy fájdalom: ezt a betegek legtöbbször a mellkasban, a szegycsont mögött, a gyomorszájnál érzik. Kisugározhat a hát, a nyak és az áll irányába, ritkán a fülekbe vagy a karokba.

Fontos! A panaszok étkezések után, főleg jéghideg vagy forró ételek és italok, kávé, alkohol fogyasztásakor, éjjel, laposan fekvő helyzetben, illetve alkalomszerűen hasüregi nyomás fokozódásakor (erőlködés, köhögés, tüsszentés) jelentkeznek elsősorban.

A betegek közül sokan számolnak be kis mennyiségű savanyú vagy keserű gyomortartalom garatba, szájüregbe visszaáramlásáról, amely szintén étkezések után, hasüregi nyomást fokozó testhelyzetekben, illetve éjszaka jelentkezik.
A nyelési nehezítettség is viszonylag gyakori tünet, amely hátterében gyakrabban állhat valamely szervi ok, pl. nyelőcsőszűkület, daganatok.
A betegek gyakran említenek egyéb gyomor-bél rendszeri eredetű panaszokat, úgy, mint puffadás, hányinger, hányás, étvágytalanság. A fájdalmas nyelés ritka panasz, mely akár súlyos szövődményeket jelezhet, valamint jellemző lehet a tabletták, kapszulák okozta nyelőcsőgyulladásra. A panaszok között találkozhatunk még a „water brash” jelenséggel, amely a nyelőcsőbe jutott gyomorsav által reflexesen kiváltott, hirtelen nagy mennyiségű nyálelválasztást jelenti.
Köhögés: különösebb légúti ok nélküli gyakori köhécselés – főleg reggelente – felveti a reflux gyanúját is. Nem ritka, hogy a beteg nem érzi a savas visszaáramlást – náluk elsősorban éjjel, fekvő helyzetben csorog vissza –, de a tartós savhatás miatt irritáltak lesznek a hangszalagok, ami rekedtséget és köhögést okoz. Ezt hívjuk silent (néma) refluxnak.

Milyen megtévesztő tünetei lehetnek a refluxnak?

Sok beteg nem is gondol rá, hogy panaszait a visszaáramló sav okozhatja, mivel a tünetek nem jellegzetesek, és más betegségre is utalhatnak. Ilyen panaszok például :

  • a hosszú időn át fennálló reggeli és éjszakai köhögés
  • égő érzés a garatban
  • gombócérzés a torokban
  • tartós rekedtség és torokfájás
  • szívbetegséget utánzó mellkasi fájdalom

Előfordul, hogy a krónikus csuklás és a fogzománc-károsodás létrejöttében is szerepe lehet a reflux-nak.

Milyen szövődmények lehetnek?

A hosszú időn keresztül nem kezelt refluxbetegség különböző szövődmények kialakulásához vezethet. Ilyen kellemetlen következmény

  • a nyelési zavar
  • nyelőcsőszűkület
  • nyelőcsőfekély.

Ha a sav a légutakba kerül, akkor olyan légzőszervi megbetegedések alakulhatnak ki, mint például légcsőhurut, hörghurut, asztma, vagy akár tüdőgyulladás is.
A reflux sokéves-évtizedes fennállása esetén sajnos a nyelőcsőrák kialakulásának veszélyével is számolni kell.

Hogyan lehet kezelni?

Az biztos, hogy a savtermelés hosszútávú gátlása semmiképpen nem a legjobb megoldás! Elég csak a gyógyszerek mellékhatásainak listáját elolvasni...

A gyomorsav gyógyszeres elnyomása nem kezeli a problémát. Csak a tüneteket. A nyelőcsövet szabadon hagyó probléma továbbra is fenn fog állni, nem oldóddik meg vele a helyzet. 

Fontos megérteni, hogy a savas gyomorégés NEM a túl sok gyomorsav termelődése által okozott betegség, inkább a sokkal átalánosabb sérv okozza. Olyan állapot, amikor a sav "kijön" a gyomorból ahelyett, hogy ott maradna. A táplálék a nyelőcsőből a gyomorba kerül, ahol egy izmos szelep lezár, megakadályozva, hogy az étel vagy a sav visszamozduljon. A reflux akkor következik be, amikor ez a szelep helytelenül lazul el, lehetővé tévő, hogy a gyomorban levő sav visszafolyjon (reflux) a nyelőcsőbe. Éppen ezért a savcsökkentők nem segítenek rajta.

A reflux kiújulásra hajlamos, idült betegség, ezért kezelésében a fokozatosság és folyamatosság elve az irányadó. A kezelés célja többirányú: egyrészt a panaszok megszüntetése, a nyelőcsőgyulladás gyógyítása, másrészt a kiújulás és szövődmények kialakulásának megelőzése. A kezelési lehetőségek között súlyosabb esetekben belgyógyászati terápia, illetve sebészeti módszerek is szerepelnek.

A belgyógyászati kezelés alappillérei az életmódbeli változtatások, a diéta és szükség esetén a párhuzamosan alkalmazott gyógyszeres terápia.

Minden esetben életmódbeli változtatásokkal kell az állapot jobbra fordítását elkezdeni és itt jöhet képbe a Reg-enor diéta! 

Legfontosabb ajánlások:

Hallottál már a Reg-enor diétáról?  Kattints a képre!

Mit tehetsz a reflux tüneteinek csökkentése érdekében?

Fontos szempont a testsúly csökkentése, hogy a rekesz ne legyen felnyomva és a záróizom ne legyen állandóan túlfeszítve, nyitva.

Az erjedés és a rothadás során keletkező gázok felnyomják a rekeszt, és kinyitják a gyomorszájat, ezért könnyen vissza tud áramolni az étel és a sav is.

Ezért étkezésenként kisebb adagokat szabad csak enni. 

Növeljük a lúgosító jellegű tápanyagok felvételét  A Reg-enor kúra pedig egy lúgosító diéta!
Ha több a gyomorsav a kelleténél, ajánlott.a tönkölybúza pászka, köles vagy a korpovit keksz, és a magas rosttartalmú ételek, teljes kiőrlésű kenyerek rágcsálása.
Rendkívül fontos, az ételek alapos megrágása és a nyugodt, lassú étkezés.Fontos, hogy az emésztés megfelelő legyen. 

Szigorú diétát tartasz? Ennek a táblázatnak a segítségével pontosan számolhatod az ételek zsír-, szénhidrát- és fehérjetartalmát. Kattints ide!

Diétás és életmód javaslatok a refluxosoknak a Reg-enor diéta alatt és után is:

A Reg-enor diétát elkezdő refluxosok mindenképpen a fokozatosság elvével indítsák a kúrát úgy az étkezés, mint a Reg-enor ital terén.

Az első napokban csak 3 ml-vel kezdjék, majd a test jelzéseit figyelve emeljék az adagot  naponta 1-2 ml-vel.

Segíthet az is, ha kicsit jobban sózzuk az ételeket, mert a só közömbösíti a gyomorsavat! Bizonyos típusú refluxok ezáltal is nyugalmi állapotba kerülhetnek!  

Általános tanácsok refluxosoknak:

A koffeint, alkoholt, kólát, szénsavas italokat, gyümölcsleveket (főleg töményen), citrusféléket kerülni kell!
Kerüld a fehér lisztes és cukros ételeket, tésztaféléket, péksüteményeket!
Kerüld a tejtermékeket, ne egyél  sok húst és főleg ne vacsorára!

Egyél sok, nyers ételt, főleg zöldséget!
Ne egyél édességeket, édes ételeket!
Kerüld a fűszeres, csípős, fokhagymás, hagymás, keleti fűszerekben gazdag ételeket, amelyek irritálhatják a  nyálkahártyát!
Növényi fehérjében gazdag ételek fogyasztása javasolt
Célszerű könnyű ételeket fogyasztani vacsorára – vagyis nehezen emészthető fehérjét (hús, sajt), szénhidrátot (tésztaféléket), ill. magas növényi olaj tartalmú étel NEM javasolt, helyette a telített, állati eredetű zsiradékot fogyaszd!
Ne egyél tejszínes, tejfölös ételeket – főleg ne este!
Naponta többszöri, kis étkezésekre kell törekedni!
Az ételt mindig nagyon alaposan meg kell rágni
Túl forró és jeges ételeket-italokat mellőzni kell!
Lefekvés előtt kb. 2-3 órával már nem javasolt az étkezés, ivás
Figyeld a tested jelzéseit és kerüld azokat az ételeket, amelyek neked panaszokat szoktak okozni

Enzimekkel és probiotikumokkal is enyhíthetjük a refluxot

Ha az erjedést és rothadás azzal is elkerülhető, ha kellő mennyiségű enzimet termel az emésztőrendszer és rendben van a baktériumflóra is a bélben. Ha ezek károsultak, akkor hiába minden savkötő vagy savtermelést gátló szer, azok inkább csak rontanak az egész folyamaton.

Ha a reflux tartós és más emésztési zavar is társul hozzá (puffadás, hasi görcsök, hígabb széklet…), akkor okvetlen végeztessen baktériumflóra vizsgálatot, korrigálja a normál flórát, és szedjen tartósan enzimeket is.

Az emésztőrenszer működésének meggyorsítása érdekében próbáld ki a:

Keresd őket elérhetőségeinken:

E-mail: okonatura@gmail.com

Tel: 20/9311-985     72/311-985

Extra tippek

Törekedni kell az ideális testsúly elérésére, mert az elhízás során felnyomódott rekeszizom miatt fokozódik a reflux kialakulási esélye.
Az ágy feji végét érdemes megemelni, hogy éjjel ne áramoljon vissza a sav a gyomorból a nyelőcsőbe.
A dohányzást teljesen el kell hagyni!
A szoros ruházat, öv, fűző kerülése is enyhíthet a tüneteken.
A gyomor-nyelőcső közötti záróizom tónusát csökkentő és a nyálkahártyát károsító hatású gyógyszereket mással kell helyettesíteni, illetve lehetőség szerint el kell hagyni: ilynek lehetnek egyes vérnyomáscsökkentők, nyugtatók, gyulladáscsökkentő szerek, szteroidok.

Alternatív megoldások  a reflux tüneteinek csökkentésére

Emeljük a D-vitamin bevitelt! Ez a vitamin segít az immunrendszernek leküzdeni a gyulladásokat.

Termékeink D-vitamin pótláshoz:

A Corall Calciumban nagy mennyiségben megtalálható kalcium és magnézium megköti a gyomorsavat, sőt, ha még ezt sós vízzel nyeljük le, akkor még biztosabb a hatás.

Ezekből a lúgosító ásványokból készült "savlekötő" ideális aránya 3 rész Na, 2 rész Ca, 1 rész Mg.

A Corall Calcium összetételében már ez a Ca/Mg arány megvan, tehát 3x annyi mg  sót kell a vízbe tenni, mint amennyi a magnézium a Corallban.

Termékajánlataink:

Gyógytea refluxra: legjobb nyálkahártya-regeneráló gyógyteák a fehérmályva, katáng, körömvirág, cickafark, kamilla, orbáncfű. Ezekből érdemes keveréket készíteni, és 6 héten keresztül rendszeresen fogyasztani 3-5 csészével.
Gyógyvizek: a lúgos gyógyvizek, mint pl a Salvus víz is segítik közömbösíteni a felesleges savat, és serkentik a gyulladás gyógyulását. A gyógyvizeket étkezések után 1-2 órával kell fogyasztani, lassan kortyonként 6 héten át.
Étkezzünk kicsit sósabban, bizonyos típusú refluxok ettől is nyugalmi állapotba kerülnek.

Kerüljük a feldolgozott, tiszta sókat, használjunk természetes sókat, például Himalája sót.

Átmeneti segítséget nyújthat a szódabikarbónás víz is.
A Mayr-féle hasi kezelés (speciális masszázsfajta) javítja a hasi szervek működését, erősíti a napfonat – ez szabályozza a nyelőcső tágasságát is – tónusát, és oldja a simaizmok görcsét.
Talpmasszázs: javítja az emésztést, stabilizálja a savtermelést, serkenti a gyomor ürülését, és ezzel csökkenti a nyelőcsőbe visszaáramló étel mennyiségét.
Akupunktúra: szabályozza a vegetatív funkciókat, így az emésztőszervek működését is. Csökkenti a fájdalmat és mérsékeli a feleslegben termelődő sav mennyiségét.

Gyógynövények hatásai a refluxra

Kamilla

A kamilla csökkenti a savas refluxot, a görcsöket és a hasi fájdalmat. Elsősorban gyulladáscsökkentő illóolajai teszik komplex gyógynövénnyé. Enyhíti a gyomorpanaszokat, az émelygést, a hányingert, csökkenti a bélgyulladás kellemetlen tüneteit is, enyhe hashajtó hatású.

Gyömbér

A gyömbér nemcsak a hányingert csillapítja, de szinte elnyeli a feleslegesen termelődött gyomorsavat. Csillapítja a nyálkahártya irritációját, megszünteti a gyulladást. Puffadásra, émelygésre régóta bevált fűszer.

Édesgyökér

Gyógyítja a nyálkahártya-gyulladás és a gyomorsav-túltengés miatti sérüléseket, felmaródásokat, kitűnő gyulladáscsökkentő. A fájdalmas görcsöket hamar megszüntetheti. A kamillával együtt sokat segíthet a reflux tüneteinek enyhítésében, védi a gyomor és a bél falát, segíti az irritált, gyulladt, fekélyes hám gyógyulását is.

Édeskömény

Erjedés- és puffadásgátló, enyhíti a görcsöket, megvédi az érzékeny nyálkahártyát, serkenti az emésztést. Nyugtató hatású a teljes gyomor- és bélrendszerre.

Citromfű

A citromfű nyugtató, stresszoldó hatása régóta ismert, de emellett rendkívül hatékony a gyomorsav-túltengés, gyomorrontás, hányinger, puffadás kezelésében. Elsősorban azok számára ajánlott a fogyasztása, akiknél pszichés ok idézte elő a refluxot. Az emésztés javításával párhuzamosan segít a görcsoldásban, a fájdalomcsillapításban, szabályozza az epe működését, normalizálja a vérnyomást, és kezeli a gyakori fejfájást, a migrénes rohamokat.

Görögszénamag

Szivacsként szívja magába a felesleges gyomorsavat, így segíthet a refluxos nyelőcső panaszok, a gyomor-bél irritáció és fekély kialakulásának megakadályozásában.

Gyógyszeres kezelés

A savlekötők a refluxbetegség tüneti kezelésében, kiegészítő szerként használatos készítmények, amelyek ugyan gyomorsav-közömbösítő hatásúak, azonban a gyomornyálkahártya savelválasztását nem csökkentik, sőt fokozhatják is azt.

A modern medicina által a reflux  gyógyításában használt gyógyszerek gátolják a gyomornyálkahártya-sejtek savtermelését, ami által csökken a gyomorsav nyelőcső-károsító hatása, így megelőzhetőek a későbbi szövődmények.

FIGYELEM! Ezeket a szereket orvos javaslatára is csak rövidebb ideig szabad alkalmazni, mert nagy a hozzászokás és a függőség kialakulási veszélye. Ráadásul a protonpumpa-gátlók elősegítik az élelmiszer-intoleranciák, allergiák és a baktériumflóra felborulásának kialakulását!  Ezért is tanácsos egy Reg-enor kúrával rendbehozni  az emésztőrendszert!

Sebészi kezelés

Műtéti beavatkozás mérlegelése akkor indokolt, ha a megfelelő kezelés ellenére sem szűnnek meg a panaszok, és szövődmények alakultak ki.

Keresd Facebook csoportunkat, és csatlakozz a Reg-enor fogyasztók közösségéhez! Kérdések, válaszok, tapasztalatok, praktikák, receptek, motiváció!

Kattints a képre, és kérd a belépésedet:

Tanácsainkkal, termékeinkkel elsősorban segítséget kívánunk nyújtani a PREVENCIÓ-ra, azaz a megelőzésre.

A legegyszerűbb gyógyítás a megelőzés, de ha már kialakult egy komolyabb betegség, feltétlenül keress alternatív megoldásokra nyitott és azokat ismerő orvost és az Ő útmutatásának megfelelően személyre szabottan használd a termékeket!

Eperjesi Klára fitoterapeuta

Forrás:dr. Balaicza Erika belgyógyász főorvos  , Természetgyógyászati ismeretek, Gyógynövényhatározó

Image: