A zsírok szerepe a szervezetben

Sajnos nagyon sok félreértés kering a köztudatban a zsírokról, főleg arról, hogy miért ártalmasak és miért kell őket növényi olajokra lecserélni. Ezeket a tévhiteket szeretnénk most eloszlatni.

A zsírok nélkülözhetetlenek, hiszen a szervezet strukturális felépítésében és anyagcseréjében egyaránt szerepet játszanak. Energiaforrásként szolgálnak, segítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, állandó szinten tartják a testhőmérsékletet, szükség van rájuk a sejthártya felépítéséhez, egyes hormonok működéséhez, valamint a D-vitamin képződéséhez.

A zsírokat szerkezetük alapján telített, illetve telítetlen zsírok csoportjába soroljuk. A szervezet számára a telítetlen, különösen a többszörösen telítetlen zsírsavak hasznosabbak általában.

Eredetük alapján megkülönböztetünk növényi és állati eredetű zsírokat. Mindkettőre szüksége lehet a szervezetnek, de a mértéken és az arányokon múlik minden

Időről-időre fellángol a vita, hogy étolajjal, vagy zsírral sütve finomabbak-e, egészségesebbek-e a sültek. A hetvenes-nyolcvanas évek elhibázott dietétikai kutatásai és az abból fakadó tömeghisztéria odavezetett, hogy szinte teljesen kiiktatták az állati eredetű telített zsírokat az étrendből.

Az állati zsírok fogyasztásáról itt olvashatsz bővebben.

Vannak zsírsavak, amelyeket a test nem képes előállítani, de nagy szüksége van rájuk,  így ezeket a táplálkozás útján kell bejuttatni a szervezetbe. A többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak közé tartoznak az omega-6 (linolsav) és az omega-3 zsírsavak.

Transzzsírok: mesterségesen kezelt növényi olajok, melyekre azon túl, hogy nincs szüksége a szervezetnek, olyan civilizációs betegségek hátterében állhatnak, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, daganatos betegségek, idegrendszeri problémák. Olvass többet a témáról itt.

Az állati zsírok a táplálkozásban bettöltött szerepükön kívül nagy szerepet kaptak a népi gyógyászatban is. Kattints ide a cikkért.

Forrás: Kiskegyed, Mindmegette, Biocom