Látásjavító szemtorna

Néhány szemtorna gyakorlatot szeretnénk bemutatni, melyek esősíthetik a szemet, javíthatják a látást és a szem problémáin is segíthetnek. Végezzük őket rendszeresen!

  • Pislogás, “tenyerezés” – Tudatos pislogás, a szem és környékének enyhe masszírozásával. Hatására cserélődik a könnyfilm, javul a szem vérellátása, a szem körüli izmok ellazulnak.
  • Tekintés – A gyakorlat lényege a mozdulatlan egyenes fejtartás mellett csak a szemmel a fő tekintési irányokba (jobbra, fölfele, balra majd lefele) nézés, a szélső helyzetekben pedig a szem pihentetése.
  • Összetérítő szemmozgás – “Kancsalítás” az orrhegyre. Kifele térő kancsalítás, rövidlátás és összetérítési nehezítettség esetén javasolt.
  • Akkomodálási gyakorlatok – Az alkalmazkodáshoz szükséges izomrendszer gyakorlata. A gyakorlat lényege egy fixált kép, szöveg távolítása-közelítése.
  • Takarás – A gyenge, ellustult szem látásának fejlesztése, erősítése a feladat. Az erős, jó szem teljes letakarásával – megfelelő méretű, színű könnyen felragasztható öntapadós szemtapasz vagy a szemüveg lencséjére rögzíthető takaró anyag segítségével.
  • Fúziós gyakorlat – Ez a gyakorlat az agyat tanítja meg a két szem felől érkező információk összehangolására, “fúziójára”. Műszer segítségével egymást kiegészítő, de kissé különböző képeket vetítenek külön-külön, majd mindkét szem elé. Gyakorlással az agy megtanulja egyszerre észlelni őket. Pl. a madár a kalitkába kerül, a bohóc kezében ott a karika és a fején a kalap. Kancsal gyerekek esetén az agy az egyik képet letiltja: üres a kalitka, nincs karika a bohóc kezében. Így kialakítható a kétszemes látás
  • Lazító, “relaxációs” gyakorlatok – belső szemizmok kifáradásának megelőzési módja a munkamegszakítás, az izmok ellazítása. Közeli fixálás közben távolba kell tekinteni, elrévedni.

Nézd meg a torna gyakorlatait videón is:

A torna mellé javasolt termékeink: